ارائه انواع نرم افزار و بازی‌های کامپیوتر و موبایل ‏،‏ ترانه و موسیقی ‏،‏ عکس ‏،‏ شعر ، داستان و ...

عید قربان و آداب و سنن

   عید قُربان یا گوسفند کُشان (در عربی : عید الأضحی) یکی از روزهای فرخنده و مبارک در گاه‌شماری اسلامی می‌باشد و مصادف است با روز دهم ماه قمری ذی‌الحجه. اين عید از گرامی‌ترین عیدهای مسلمانان است ، که به یاد حضرت ابراهیم و فرزندش اسماعیل ، توسط بسیاری از مسلمانان جشن گرفته می‌شود.

   عید قربان که از جمله تعطیلات رسمی مسلمانان است ، از یک تا چهار روز جشن گرفته می‌شود و در طی آن مردم با پوشیدن بهترین پوشاک خود ، پس از انجام عبادات ، به دید و بازدید و جشن و سرور می‌پردازند.

   حاجیان در این روز پس از به پایان رساندن مناسک حج ، حیوانی را (از حيوانات حلال گوشت) ذبح می‌کنند و پس از قربانی ، آنچه بر آنان در حال احرام ، حرام شده‏ بود - مانند : نگاه کردن در آینه ، گرفتن ناخن و شانه زدن مو - حلال می‌گردد. با توجه به اینکه حج ، یکی از عبادت‌های بسیار مهم در اسلام است و توانایی به انجام رساندن آن برای هر مسلمانی بسیار شادی آور است ، بنابراين روزی را که پس از انجام وظایف‏ سنگین حج ، به عنوان جایزه الهی و اتمام احرام پیش می‌آید ، عید می‌دانند.

   بايد دانست كه برگزار کردن مراسم قربانی در این عید بر همه واجب نیست و تنها بر زائران کعبه در مراسم حج واجب است. البته بسیاری از مسلمانان در سراسر جهان ، در این روز فرخنده ، گوسفند ، گاو یا شتری را قربانی کرده و گوشت آن را بین همسایگان و مستمندان تقسیم می‌کنند.

   در روایات مکرری نقل شده که در روز عید قربان ، قربانی کنید تا گرسنگان و بیچارگان نیز به خوراک برسند.

 

ریشه عید قربان

   عید قربان ریشه در دوران قبل از تاریخ بشر دارد. انسان اوّلیّه که از فهم طبیعت عاجز است ، برای به دست آوردن ترحّم خدایان ، دست به قربانی کردن حیوانات و انسان‌ها می‌زند؛ این سنّت در اسلام نیز پذیرفته شده است.

   در روایات مختلف دینی آمده است که : ابراهیم در سنّ بالا دارای فرزندی شد که او را اسماعیل نام نهاد و برایش بسیار عزیز و گرامی بود. امّا مدّت‌ها بعد ، هنگامی که اسماعیل به سنین نوجوانی رسیده بود ، فرمان الهی چندین بار در خواب به ابراهیم نازل شد و بدون ذکر هیچ دلیلی به او دستور داده شد تا اسماعیل را قربانی کند. او پس از کشمکش‌های فراوان درونی ، در نهایت با موافقت خالصانه‌ی فرزندش ، به محل مورد نظر می‌روند و آماده‌ی سر بریدن فرزند محبوب خود می‌شود. اما به هنگام انجام قربانی اسماعیل ، خداوند که او را سربلند در امتحان می‌یابد ، گوسفندی را برای انجام ذبح به نزد ابراهیم می‌فرستد ، تا به جای اسماعيل قربانی شود.

   این ایثار و عشق پیامبر به انجام فرمان خدا ، فریضه‌ای برای حجاج می‌گردد تا در این روز قربانی کنند و از این طریق برای یتیمان و تهیدستان خوراکی فراهم سازند. دراین روز همچنین مستحب است که نماز عید قربان برپا گردد؛ نماز عید قربان باید در فاصله زمانی طلوع آفتابِ روز عید تا ظهر خوانده شود و شامل دو رکعت است.

 

گرد آورنده :  بهترين‌ها برای بهترين‌ها  (http://hiwa66.blogfa.com)


مطالب مرتبط :

     - اسماء الحسنی

     - آيا خداوند ، ابليس را شيطان آفريد؟

     - آيا شيطان (ابليس) فرشته بود؟

     - چرا شيطان (ابليس) را خنّاس می‌گويند؟

     - چرا از شيطان رجيم ، به خدا پناه می‌بريم؟

     - شيطان چگونه دوباره وارد بهشت شد و آدم و حوا را فريب داد؟

     - اگر انسان جایز الخطاست ، پس چرا خداوند حضرت آدم و حوا را به خاطر خطايی كه مرتكب شدند ، از بهشت بيرون كرد؟

     - شب قدر

     - عید فطر

     - اصول دین

     - فروع دین

     - معراج پیامبر (ص)

     - مبعث

‍ ‍  * نوشته شده در روز  دوشنبه هفتم شهریور ۱۳۹۰ - ساعت 18  | توسط هیوا  |